Rurexpol- negocjacje.

8.11.2012r. odbyło się zebranie Pracodawcy ze Związkami Zawodowymi i Radą Pracowników działającymi w Rurexpol Sp.zo.o. Zebranie zostało zwołane z inicjatywy Pracodawcy. Przedstawiciele Pracodawcy przedstawili informację o aktualnym wyniku finansowym spółki, realizacji zadań produkcyjnych oraz stanie aktualnego portfela zamówień.

?Prezes Zarządu oświadczył również, że perspektywy ekonomiczne i rynkowe spółki do końca roku są bardzo złe. Zarząd zmuszony jest w tej sytuacji szukać wszelkich możliwości ograniczenia kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa, w tym także w zakresie kosztów pracy. Jeżeli w ciągu najbliższych dni nie nastąpi poprawa w zakresie portfela zamówień, Zarząd będzie zmuszony dostosować sposób funkcjonowania zakładu do sytuacji rynkowej i podjąć decyzję o czasowym postoju. Z uwagi na przedstawione okoliczności Zarząd nie widzi możliwości wypłacenia pracownikom premii za wrzesień br., której wypłacenie dodatkowo pogorszyłoby i tak złe wyniki Spółki.?

W tej sytuacji związkowcy poprosili o przedstawienie działań pracodawcy w zakresie ograniczenia kosztów działalności Spółki wyrażając zdziwienie, że premia wypracowana za wrzesień ma tak dominujące znaczenie i zajmuje czołowe miejsce w kosztach pracy. Czy tak jest na pewno?

Dalej Prezes Zarządu przedstawił dalsze działania ograniczające koszty działalności Spółki: negocjuje finansowanie dostaw wsadowych, ogranicza do niezbędnego minimum zakupy, wprowadza politykę optymalnego gospodarowania mediami energetycznymi, poszukuje tańszych dostawców usług, przygotowuje wariantowy układ produkcji z pełnym monitoringiem wydatków we wszystkich grupach kosztów.

Czy są to wszystkie działania, które należy podjąć w sytuacji kryzysowej i które skutecznie pozwolą firmie przejść przez trudny okres końca roku 2012? Czas pokaże choć już teraz można stwierdzić, że pakiet działań powinien być zdecydowanie szerszy. Działań doraźnych i działań na przyszłość. Uważamy, że w tym zakresie Zarząd Spółki ma dużo do zrobienia. Mieć dobry pomysł to jeszcze nie wszystko. Bez skutecznego wdrożenia nie ma on żadnej wartości rynkowej.

Związki Zawodowe z największą powagą i odpowiedzialnością podzielają troskę Zarządu o lepszą kondycję Spółki. Mamy w tym temacie również kilka podpowiedzi. Nie uważamy jednak, że sięganie głęboko do kieszeni pracowników jest tym kierunkiem najwłaściwszym. Wielką sztuką jest dyskutować, szukać rozwiązań, porozumienia i zrozumienia np. w kwestii premii. Zadowoleniem odnotowujemy fakt, że Zarząd po pełnej powagi dyskusji ze Związkami Zawodowymi, przyjął propozycje Związkowców polegającą na podzieleniu jej na dwie raty. Jeśli ma to jakoś pomóc firmie to ok

Mamy wielką nadzieje, że kolejne zebrania Związków Zawodowych z pracodawcą odbędą się również w duchu wzajemnego zrozumienia i pozwolą wypracować najlepsze rozwiązania. Mocno w to wierzymy.