Rurexpol 15.11.2012- kolejna runda

Nieco nerwowo rozpoczęło się kolejne zebranie Pracodawcy ze Związkami Zawodowymi działającymi w Rurexpolu Sp.z.o o.

Przedstawiciele Pracodawcy wyrazili swoje niezadowolenie, że wbrew ustaleniom poprzedniego spotkania strona związkowa nie dostarczyła Pracodawcy swoich uwag do projektu regulaminu wynagradzania. Pracodawca oświadczył, że jest zaskoczony brakiem jakiejkolwiek próby dialogu ze strony związków Zawodowych w przedmiocie przekazanego projektu regulaminu. Świadczy to jak twierdzi Pracodawca, o lekceważącym stosunku strony związkowej i stanowi wyraz braku woli podjęcia przez Organizacje Związkowe negocjacji w przedmiocie uzgodnienia regulaminu wynagradzania.

Trzeba jednak przypomnieć, że Związki Zawodowe już wcześniej odrzuciły treść regulaminu w całości wobec czego prowadzenie rozmów w tym zakresie jest po prostu bezcelowa. Powód jest bardzo prosty. Zapisy zdaniem załogi znajdujące się w zaproponowanym regulaminie są niekorzystne w odniesieniu do obecnie obowiązujących i ujętych w ZUZP i Pakiecie Socjalnym.

Wyrazem dobrej woli i chęci prowadzenia odpowiedniego dialogu społecznego jest propozycja przystąpienia do rozmów w temacie zawarcia nowego ZUZP a do tego czasu stosowanie obowiązujących dotychczasowych postanowień, co w ocenie Związków Zawodowych nie tylko nie narusza prawa pracy, ale stanowić będzie zaspokojenie oczekiwań pracowników.

Przedstawiciele Pracodawcy stwierdzili, że wniosek sformułowany przez Organizacje Związkowe ma na celu jedynie przedłużenie procedury i uniemożliwienie uzgodnienia regulaminu wynagrodzenia.

Po przedstawieniu przez Związki Zawodowe ostatecznego stanowiska strony uznały, że negocjacje w przedmiocie uzgodnień regulaminu wynagrodzeń zostały zakończone. Prezes poinformował również związkowców, że będzie zmuszony podjąć stosowne działania przewidziane prawem pracy, oczywiście w interesie pracowników spółki.

No cóż na wschodzący kryzys nie ułatwi zapewne realizacji tych zamierzeń. Mówiliśmy wielokrotnie, że to nam pracownikom i reprezentujących ich przedstawicielom związkowym, nie mniej niż pracodawcy, zależy najbardziej aby zakład istniał. Zależy nam na dynamicznie i efektywnie rozwijającej się firmie, w której panować będzie ład i porządek. W zakładzie rozwijającym się, mającym strategie dostosowaną do trudnych warunków panujących w globalnej gospodarce. W firmie wykazującej trwałą efektywność, wzrost przychodów, utrzymującej wysoką rentowność, inwestującą w rozwój i zwiększającej zatrudnienia. W firmie która będzie mogła pochwalić się wzorową współpracą z parterem społecznym jakim są Związki Zawodowe. Uważamy, że jest to możliwe trzeba tylko cierpliwości, charyzmy i zrozumienia. Efektem takiego działania musi być sukces. Sukces, który nie jest zasługą okoliczności lecz efektem wysiłku całego przedsiębiorstwa, mądrego zarządu i pracowitej załogi. Załogi oddanej, cierpliwej i wyrozumiałej. Załogi dzięki której istnieje ten zakład. Załogi pokornej, która rozumiejąc trudny czas w gospodarce globalnej z poświęceniem pomaga pracodawcy i sobie po prostu przetrwać. Trzeba tutaj przypomnieć, że od dwóch lat nie upominamy się o żadne podwyżki płac choć na nie zasłużyliśmy. Dwa lata trudu i wyrzeczeń. Czy to jest bez znaczenia, czy to jest nie ważne, czy tego nie widzi pracodawca? Mamy wielką nadzieję, że pracodawca w końcu to dostrzeże, odpowiednio doceni i wynagrodzi.

Mocno w to wierzymy.