Trudne negocjacje

24.października 2013 w Chorzowie odbyły się kolejne (już III) rokowania Pracodawcy w sporze zbiorowym z Międzyzakładową Organizacją Związkową NSZZ Solidarność przy Alchemii S.A. Spór trwa od 9września 2013.
Niestety dwa poprzednie zebrania okazały się po prostu biciem piany i stratą czasu, a Związkowcy zaczęli się zastanawiać czy w ogóle jest jakaś wola ze strony Pracodawcy aby się porozumieć i zakończyć spór zbiorowy. Okazało się, że jest szansa. Po wymianie stanowisk i propozycji na piśmie przystąpiono do niełatwych rokowań. To po prostu droga przez mękę.
Przewodniczący Solidarności oświadczył, że porozumienie kończące spór zbiorowy, będzie możliwe, pod warunkiem obniżenia I progu tonażowego do 3300 ton i podwyższenie współczynników nagrody do poziomów jak przedstawiono to we wcześniejszych pismach, traktowanie urlopu wypoczynkowego jak dzień roboczy przy wyliczaniu nagrody uznaniowej oraz wejście tych zmian od dnia 1pażdziernika 2013. Niestety propozycje Pracodawcy znacznie odbiegały od oczekiwań pracowników. W związku z brakiem akceptacji propozycji ze strony związkowej Przewodniczący stanowczo przypomniał jaka była treść żądań w sporze i że spór dotyczy wszystkich pracowników Alchemii S.A nieobjętych Umową gwarancji pracowniczych i socjalnych dla Pracowników Huty Stali Częstochowa Sp.z.o.o i Spółek grupy kapitałowej Huty Częstochowa S.A.
Po wielu przerwach które świadczą o tych jak gorąca i napięta była atmosfera strony nieco zweryfikowały swoje stanowiska. Przypomnieć należy co ?ugraliśmy":
1. Podwyższenie współczynnika nagrody w pierwszym progu tonażowym do wysokości 0,6%
2. Obniżono pozostałe progi tonażowe
3. Zmieniono wzór w regulaminie według którego wyliczana jest nagroda(jest to korzystne)
4. Za okres od 1lipca pracownicy dostaną jednorazową rekompensate za urlopy, która będzie wypłacona do 15 listopada 2013.
I ta kwota właśnie którą nie dało się tego dnia z Pracodawcą ustalić jak i karkołomne i nie do przyjęcia uzależnienie porozumienia od wycofania spraw sądowych przez pracowników WRA była ponoć barierą nie do przejścia przez Pracodawcę. Trzeba przyznać, że ta ostatnia kwestia, którą ?zagrał" Pracodawca, zwaliła nas z nóg i właściwie nie wiadomo czy wola zakończenia sporu ze strony Pracodawcy była czy jej nie było.
Solidarność oświadczyła, że w tej sytuacji domaga się podpisania protokołu rozbieżności.
Prezes Zarządu zaproponował aby strony raz jeszcze zweryfikowały swoje stanowiska i wróciły do rozmów w przyszłym tygodniu. Mamy wielką nadzieje, że IV rokowania będą rozstrzygające co pozwoli zakończyć spór. Mocno w to wierzymy.