Od wielu lat członkowie związku NSZZ ?Solidarność? ISD Huty Częstochowa i Rurexpolu uczestniczą w wyjazdach studyjnych ukierunkowanych na poznawanie i zwiedzanie różnych regionów i miast Polski. Wyjazdy te służą wzajemnemu poznaniu się oraz integracji grupy związkowej. Często w wycieczkach uczestniczą również rodziny związkowców. Wspólne spędzanie wolnego czasu przyczynia się do zacieśnienia więzów rodzinnych, poznaniu nowych osób, oderwaniu się od codziennych obowiązków i zadań.
W miesiącu październiku br. Region Częstochowski Solidarność oraz NSZZ ?Solidarność? Alchemia Zakład Rurexpol zorganizował wycieczkę do Warszawy dla członków związku oraz ich rodzin. Warszawa dla Polaków - to nie tylko stolica Polski, to również skarbnica zabytków i historii naszego kraju. Warszawa jest miastem dynamicznym, które swoją ofertą przyciąga zarówno osoby dojrzałe, jaki i młodzież i dzieci. Tegoroczny wyjazd do stolicy przyczynił się poznania i przypomnienia tego co minęło i zapisało się na kartach podręczników historii, z propozycją nowoczesności i rozwojem technologii oraz multimediów. 27 października 2013 roku uczestnicy wycieczki mieli okazję podziwiać Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Centrum Nauki Kopernik.
Muzeum Powstania Warszawskiego, ulokowane w dawnej zajezdni tramwajowej, jest obecnie jednym z ciekawszych i najchętniej odwiedzanych miejsc Warszawy. Otwarte w 60. rocznicę wybuchu walk o miasto, jest wyrazem hołdu dla mieszkańców Warszawy, którzy walczyli o wolność stolicy i Polski. Muzeum powstało z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który w 2003 roku powołał zespół czuwający nad budową, organizacją i promocją obiektu.
Ekspozycje, które oglądali uczestnicy wyjazdu, ukazują walkę oraz życie codzienne żołnierzy i ludności cywilnej. Za pomocą interaktywnych narzędzi przedstawiono historię poszczególnych dni walki o wolność, honor i godność człowieka.
Zwiedzanie muzeum częstochowscy związkowcy rozpoczęli emisją filmu Warszawa miasto ruin. Prezentowany film można oglądać w formacie 3D. Specjalne efekty podczas projekcji wywołują na odbiorcach bardzo duże wrażenie (zwłaszcza na młodszych uczestnikach wycieczki). Po emisji filmu grupa zwiedzających udała się na zwiedzanie muzeum pod kierunkiem pracownika muzeum. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali przewodnika, który w sposób barwny, a zarazem taktowny przekazywał fakty dotyczące przebiegu Powstania Warszawskiego. Po wizycie w muzeum uczestnicy wyjazdu mogli podziwiać Stare Miasto oraz Zamek Królewski.
Kolejną atrakcją wyjazdu studyjnego było oglądanie nowości techniki w Centrum Nauki Kopernik. Zostało ono założone w 2005 roku, a celem jego działalności jest promowanie i popularyzacja nowoczesnej komunikacji naukowej. Zwiedzający mogli poznać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych narzędziach i wystawach. Podczas pobytu w Centrum uczestnicy oglądali film pt. Na skrzydłach marzeń emitowany w Planetarium funkcjonującym w ramach Centrum Nauki Kopernik. Jest to pierwszy film w Polsce przygotowany do wyświetlania na półokrągłym ekranie. Muzykę do filmu skomponował Michał Lorenc, a w roli narratora można usłyszeć Danutę Stenkę.
W godzinach wieczornych, około godziny 20.00, członkowie związku i ich rodziny pożegnali stolicę i wyruszyli w kierunku Częstochowy. Wyjazd studyjny do Warszawy dał uczestnikom wycieczki wiele satysfakcji ze zwiedzania i podziwiania ciekawych miejsc stolicy. Atmosfera panująca podczas spotkania udowodniła, że młode pokolenie potrafi wspólnie spędzać wraz z ludźmi dojrzałymi. Organizacja wycieczki oraz obiekty, które zwiedzili związkowcy wzbogaciły ich w nową wiedzę, a także w nowe doświadczenia.
Autor tekstu: Michał Arkabus