21.02.2013r. Zebranie Pracodawcy ze Związkami Zawodowymi Alchemii S.A w Chorzowie

zebranie

Tak jak pisaliśmy już wcześniej Pracodawca podzielił wg. Swojego uznania Organizacje Związkowe i spotkał się z nimi 20 i 21.02 w Chorzowie w celu omówienia ważnych kwestii. Podzielenie Organizacji Związkowych na dwie grupy było jak sądzimy oczywiście przypadkowe.

Spotkania otworzył Pełnomocnik Zarządu Alchemii S.A Aleksander Maciejowski, który poinformował, że jest to pierwsze spotkanie Pracodawcy i Organizacji Związkowej, które zostało zorganizowane z inicjatywy Pracodawcy, w celu uzgodnienia zasad współpracy pomiędzy Pracodawcą, a stronami społecznymi w sprawach, w których przepisy prawa pracy takiej współpracy wymagają. Jednocześnie poinformował, że na podstawie udzielonego mu przez Zarząd Alchemia S.A pełnomocnictwa, jest on osobą upoważnioną do reprezentowania spółki w rozmowach i rokowaniach z działającymi w Spółce Organizacjami Związkowymi w zakresie wynikającym z przepisów prawa pracy, obowiązujących w Spółce regulaminów oraz innych źródeł prawa pracy.

Poinformował również, że do prowadzenia w imieniu Pracodawcy rozmów z Organizacjami Związkowymi reprezentującymi pracowników poszczególnych zakładów produkcyjnych w sprawach dotyczących funkcjonowania zakładów produkcyjnych, na podstawie pełnomocnictw udzielonych przez Zarząd Alchemia S.A osobami upoważnionymi są:

Dyrektor Zakładu Józef Spik- w zakresie funkcjonowania Zakładu Huta Batory,

Dyrektor Zakładu Marek Misiakiewicz- w zakresie funkcjonowania Zakładu Rurexpol,

Dyrektor Zakładu Tomasz Głowacki- w zakresie funkcjonowania Zakładu Walcownia Rur Andrzej

Przedstawiciele MOZ NSZZ Solidarność przy Alchemii S.A z siedzibą w Zawadzkiem oświadczyli, że do prowadzenia rozmów z Dyrektorami Zakładów uprawnieni są umocowani przedstawiciele POZ NSZZ Solidarność przy Alchemii S.A. Ponadto Organizacje Związkowe działające w Alchemii S.A przekazali Pracodawcy wspólne pisemne stanowisko w sprawie Regulaminu Pracy, Wynagrodzenia oraz ZFŚS zawierające wniosek o rozpoczęciu rozmów w zakresie zmian do niniejszych regulaminów.

Strony przeprowadziły ogólną dyskusje na temat rozszerzenia Rady Pracowników oraz braku potrąceń przez Pracodawcę składek z tytułu przynależności do Organizacji Związkowych. Przedstawiciele MOZ NSZZ Solidarność oświadczyli, że w najbliższym czasie wpłynie do Pracodawcy wniosek od Pracowników o rozszerzenie Rady Pracowników. Organizacje Związkowe zwróciły uwagę, że brak potrąceń Pracownikom składek z tytułu przynależności do Organizacji Związkowych za styczeń jest złą wolą Pracodawcy. Ponadto Przedstawiciele Pracodawcy przekazali Organizacjom Związkowym szablonową propozycję projektu umowy w zakresie zasad udostępniania Związkom pomieszczeń, korzystania z obsługi biurowej, telefonów oraz sposobu uiszczania opłat eksploatacyjnych.

Organizacje Związkowe wnioskują aby korzystanie z pomieszczeń i obsługi biurowej zostały udostępnione bezpłatnie jak to było dotychczas.

Przedstawiciele Pracodawcy dokonali omówienia zasad zwrotu kosztów dojazdu na spotkania z Pracodawcą upoważnionych osób wskazanych przez Związek do udziału w takich spotkaniach.

Zasady zwrotu kosztów będą dotyczyć określonych uczestników spotkania w przypadku, gdy siedziba reprezentowanych przez nich Związków mieści się po za miejscowością w jakiej odbywa się spotkanie. Pracodawca przekaże Organizacjom Związkowym propozycje uregulowania przedmiotowych zagadnień w formie projektu porozumienia.

Dalej Pracodawca deklaruje daleko idącą chęć współpracy z Organizacjami Związkowymi, nie mniej z uwagi na spodziewane koszty rozliczenia składek związkowych przedstawi stronie związkowej propozycję w zakresie ustalenia zasad potrącenia składek z tytułu przynależności związkowej.

Przedstawiciele Organizacji Związkowych poinformowali, że dotychczas potrącanie i przekazywanie składek związkowych wykonywane były bezpłatnie i w związku z tym proponują aby czynności te nadal wykonywane były bezpłatnie.

Następnie Pełnomocnik Zarządu zaproponował uzgodnienie zasad współpracy pomiędzy Pracodawcą, a Związkami według których zebrania Związków Zawodowych z Pracodawcą będą odbywać się w Chorzowie lub w Warszawie, a z Dyrektorami Zakładu w Chorzowie, Częstochowie i Zawadzkiem, na wniosek lub zaproszenie Związków lub Pracodawcy, wedle potrzeb nie mniej niż raz na kwartał.

Organizacje Związkowe zwróciły uwagę, że prowadzone w Alchemii S.A Regulaminy Pracy, Wynagrodzenia i ZFŚS nie mogą mieć zastosowania w Zakładzie Rurexpol ze względu na funkcjonowanie w tym Zakładzie Pakietu Socjalnego.