Zebranie z "pracodawcą" w Rurexpolu

wyzysk

28 sierpnie 2014r odbyło się kolejne zebranie, jak się potem dowiedzieliśmy informacyjne ze Związkami Zawodowymi, choć w ocenie pracodawcy nie musiał go zwoływać aby przedstawić swoje dalsze zamierzenia. Robi to raczej z grzeczności. Wątpliwa to grzeczność ale po kolei. Prezes Zarządu poinformował "że sytuacja jaka obecnie istnieje na rynku jest zła i od dłuższego czasu nie ulega zmianie a wręcz się pogarsza. W związku z tym że Zakład Rurexpol w sposób ciągły generuje straty co mocno rzutuje na wyniki całej grupy, Zarząd jest zobowiązany podejmować działania, które mają na celu poprawę tej sytuacji w tym również działania, które są związane z kosztami zatrudnienia pracowników Zakładu Rurexpol".
Pracodawca planuje przesłuchać każdego pracownika z osobna i zaproponować mu nie do odrzucenia nowe warunki pracy ( czytaj rezygnacja z pakietu socjalnego ). Bynajmniej, nie chodzi tutaj jak twierdzi o obniżenie wynagrodzenia a wręcz podwyższenie płacy zasadniczej. Naszym zdaniem oczywiście chodzi tylko i wyłącznie o jedno, czyli o pozbawienia praw zawartych w Pakiecie Socjalnym i w konsekwencji obniżenie wynagrodzenia.

Przedstawiciele strony związkowej oświadczyli, że pracodawca nie wywiązuje się należycie z zapisów umowy Pakiet Socjalny tj rozdział 3 art 7 pkt 1 i rozdziału 8 art 38 pkt 1 " gdzie jest zapisane że " inwestor strategiczny oraz pracodawcy uznają niniejszym że związki zawodowe są reprezentantami praw i interesów pracowników w negocjacjach z pracodawcami"
Związki Zawodowe sygnatariusze Pakietu Socjalnego wezwały zarząd Alchemii do wypłacenia wyrównania wynagrodzenia za miesiąc lipiec które powstało w wyniku zmian w harmonogramach pracy. Związki Zawodowe poinformowały również pracodawcę że nie akceptują co do zasady rozmów indywidualnych z ogółem pracowników w tematach wynagrodzenia z pominięciem Związków Zawodowych.
Reasumując:
1. Pracodawca radzi sobie na rynku stali w sposób kompromitujący.
2. Za złą sytuacją ekonomiczno finansową firmy ma odpowiadać szeregowy pracownik swoim domowym budżetem.
3. Z premedytacją realizuje czwarty punkt szaleńczego planu
? zwolnienie pracowników tymczasowych
? zwolnienie pracowników nie pakietowych
? zmniejszenie płacy pracownikom ruchu 4-brygadowego
? zmniejszenie płacy pozostałym pracownikom i pozbawienie ich gwarancji zawartych w Pakiecie Socjalnym.
4. Działania pracodawcy to drenaż kieszeniami pracowników. To cel numer jeden jako sposób na poprawę wyniku finansowego Zakładu.
5. Tak zwane rozmowy indywidualne to zwykły psychologiczny i cyniczny nacisk na pracownika aby wyraził zgodę na obniżkę swojej płacy.
6. Twierdzenie pracodawcy że nie łamie Pakietu Socjalnego to poprostu szczyt hipokryzji.
7. Umów trzeba dotrzymywać tak mówi rzymska zasada panowie pracodawcy.
8. Dyrekcja najpierw straszy i obraża pracowników a potem opowiada że chodzi mu o zaufanie i przychylność.
9. Dwa tygodnie temu dementował możliwość zamknięcia Rurexpolu " bo nie po to Alchemia kupiła Rurexpol aby teraz go zamykać". Teraz informuje "istnieje realne zagrożenie, że po zakończeniu Pakietu Socjalnego zakład może przestać funkcjonować". dlaczego po zakończeniu Pakietu a nie teraz, odpowiedz nasuwa się sama.
10. Hipokryzji ciąg dalszy: wszystkie te działania pracodawca podejmuje w celu ratowania zakładu i miejsc pracy
Z największym uznaniem i przyjemnością przypominamy słowa Pani Prezes Zarządu Grupy kapitałowej Alchemia skierowane do pracowników Rurexpolu " Niezwykle pozytywnie oceniamy stan i perspektywy Zakładu Produkcji Rur". "Podpisana umowa to szansa na rozwój Zakładu jak i pracowników". Dalej Pani Prezes pisze " Cieszę się że będziemy razem budować siłę Grupy Alchemia". " Jednocześnie pragnę Państwu w imieniu swoim jak i Rady Nadzorczej spółki Alchemia S.A. złożyć życzenia wszelkiej pomyślności".
Czy po takich słowach Pani Prezes potrzeba więcej motywacji?. Oczywiście że nie. Chce się pracować z dumą i nadzieją na przyszłość. Panowie prezesi i dyrektorzy działają jakby w nieco innym kierunku. Mamy nadzieję że właściciel to dostrzeże i wyciągnie odpowiednie wnioski. Mamy wielką nadzieję że tak będzie.
W takim układzie i Związki Zawodowe zmuszone są do podjęcia wszelkich dozwolonych prawem działań w celu obrony praw pracowników, Naszego Zakładu i miejsc pracy.

zdjęcie pochodzi z: http://ozzip.pl/