Spotkanie z Pracodawcą dnia 11 sierpnia

Na wniosek Związków Zawodowych odbyło spotkanie z Pracodawcą dot. prowadzonej polityki kadrowej i zatrudnieniowej, organizacji pracy oraz niskich zarobków.
Przedstawiciele Związków z poszczególnych zakładów wskazali Pracodawcy sytuację pracowników oraz wyrazili niezadowolenie z niskich wynagrodzeń, prowadzonej polityki kadrowej, współpracy ze związkami zawodowymi oraz zmian organizacyjnych na oddziałach zakładów.
Związki uważają, że w zakładach jest zła polityka kadrowa tak w zakresie zatrudnienia jak i programu szkoleń. Ciągłe zmiany organizacji pracy, zmiany harmonogramów, grafików, nadpracowania i odpracowywania godzin, warunki pracy na halach oraz niska płaca nie motywują do wydajniejszej pracy. Wskazano Pracodawcy uwagę na brak kontynuacji zatrudniania nowych pracowników oraz brak wymiany pokoleniowej pracowników co działa na szkodę zakładów. W zakładach panuje zła atmosfera, zdarzają się przypadki zastraszania pracowników przez przełożonych a obniżające się wynagrodzenie zasadnicze bez premii i dodatków, niezależnie od wyników ekonomicznych, skutkuje brakiem perspektyw dla pracowników, którzy coraz mniej identyfikuję się z zakładami.
Pracodawca ustosunkowując się do zarzutów związkowych przedstawił sytuację ekonomiczno-finansową spółki, która wg niego od początku roku jest bardzo trudna ze względu na utrzymujący się niski poziom produkcji przy jednoczesnym spadku cen produktu. Brak zamówień ciągłych oraz awarie spowodowały często konieczność przestojów produkcyjnych. Wprowadzone w zakładach zmiany organizacji pracy mają w jego założeniu poprawić rentowność spółki zaś w przypadku pojawienia się oczekiwanego poziomu zamówień i produkcji Pracodawca zobowiązał się do przywrócenia wcześniejszych form organizacji pracy.
Przedstawiciele Związków Zawodowych oświadczyli, że nie podzielają poglądu pracodawcy co do wielu zmian organizacyjnych i kadrowych oraz prowadzonej polityki handlowej i będą wnioskować o podwyżkę płac gdyż obecne niskie i zróżnicowane wynagrodzenie pracowników w poszczególnych zakładach jest nie do przyjęcia.
Związki Zawodowe zawnioskowały ponadto o zmianę w Regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych i wprowadzenie możliwości wypłaty zapomóg losowych jako kwoty wyłączonej z ogólnie zaplanowanych środków - na co pracodawca wyraził zgodę i na kolejnym spotkaniu w połowie września ma zostać podpisane w sprawie porozumienie.