W dniu 28.06.2013r odbyło się zebranie Międzyzakładowej Komisji Związkowej NSZZ Solidarność przy Alchemii S.A.
MKZ NSZZ Solidarność w związku z bardzo trudną sytuacją finansową rodzin pracowników Alchemia S.A. nie objętych pakietem socjalnym postanowiła:
-- wystąpić do Zarządu Alchemia S.A. w Warszawie z następującymi żądaniami na rzecz poprawy sytuacji pracowników
1) Żądamy podwyżki płac od 01.07.2013r. dla pracowników Alchemia S.A. wynagradzanych według stawek godzinowych i miesięcznych nie objętych pakietem socjalnym o kwotę 450,00 zł / miesięcznie.
2) Żądamy waloryzacji wynagrodzenia za II kwartał 2013r dla pracowników Alchemia S.A nie objętych pakietem socjalnym w kwocie 250,00 zł / miesięcznie na pracownika
3) Żądamy dalszego, sukcesywnego, corocznego wzrostu wynagrodzeń dla pracowników Alchemia S.A nie objętych pakietem socjalnym o kwoty, które pozwolą osiągnąć w 2015 r. poziom wynagrodzeń pracowników Alchemii objętych pakietem socjalnym.
W myśl art. 18 / 3a/ Kodeksu Pracy pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie warunków zatrudnienia, na które składa się miedzy innymi wynagrodzenie za pracę . Za naruszenie tej zasady w myśl art 18 /3b/ Kodeksu Pracy uważa się niekorzystne ukształtowanie wynagrodzenia za pracę . Powyższa zasada nie jest stosowana wobec pracowników Alchemia S.A. nie objętych pakietem socjalnym. Niski poziom ich wynagrodzenia i obecna polityka placowa prowadzi do dalszego pogłębiania tych nierówności na co nie możemy się zgodzić.
Tymczasem pracownicy mają prawo zgodnie z zapisami art.18/3c/ Kodeksu Pracy do jednakowego wynagradzania, które obejmuje wszystkie składniki bez względu na ich nazwę i charakter a także inne świadczenia związane z pracą.
Dalsze utrzymanie takiego stanu rzeczy godzi w żywotne interesy życiowe rodzin naszych pracowników, których płaca relatywnie maleje w stosunku do wciąż rosnących kosztów utrzymania . Płyną do nas sygnały, że niektóre rodziny żyją na krawędzi ubóstwa i zmuszone są do korzystania z pomocy opieki społecznej. Nie tego oczekiwaliśmy od rodzimego Pracodawcy.
Uważamy , że w tym stanie rzeczy nasze żądania idące w kierunku wyeliminowania rażącej i krzywdzącej niesprawiedliwości w wynagradzaniu są w pełni uzasadnione
Na spotkaniu członkowie MKZ NSZZ Solidarność postanowili :
- wystąpić do Pracodawcy z wnioskiem o zaprzestanie nie równego traktowania w wynagradzaniu pracowników zatrudnionych przez agencje pracy tymczasowej .
Działania NSZZ Solidarność są podyktowane narastająca niesprawiedliwością, która ma miejsce w Alchemii S.A. Pracodawca dąży do osiągnięcia w Alchemia S.A. wynagrodzeń zbliżonych do minimalne płacy.
Wprowadzenie z premedytacją przed przejęciem przez Alchemię poszczególnych Zakładów regulaminów - pracy, wynagradzania i Zakładowego Funduszu Świadczeń socjalnych bez konsultacji ze związkami zawodowymi, które działały w tych Zakładach było pierwszy krokiem w osiągnięciu tego celu. Następnie wypowiedziano warunki płacowe w Zakładzie WRA, a przed przejęciem - w Hucie Batory. Pracodawcę nie interesuje jakie poniesie koszty rozpraw sądowych, jakie reperkusje przyniesie oddźwięk medialny ukazujący złe traktowanie pracowników przez Alchemię S.A. Bolesnym dla Pracodawcy jest z pewnością długi okres oczekiwania do zakończenia okresu obowiązywania Pakietu Socjalnego w Zakładzie Rurexpol. Oczywiście Zarząd Alchemii rozumie ciężką sytuację finansową swoich pracowników , niestety dla nas jest to tylko fałsz i hipokryzja Pracodawcy.
A przecież mogło być normalnie
- regulaminy negocjowane ze związkami zawodowymi
- dążenie w miarę możliwości do wyrównania płac w Spółce
- Nie wydane pieniądze w sądach przeznaczyć na wzrost wynagrodzenia swoich pracowników
- traktowanie ludzi z należytym szacunkiem
- zatrudnianie pracowników przez Alchemię S.A., a nie przez agencje pracy tymczasowej
Drogi Zarządzie Alchemia S.A. - mniej pozorów więcej konkretnych działań na rzecz poprawy sytuacji swoich pracowników / obecnie niewolników/
Oczekujemy na odpowiedź od Pracodawcy do 08.07.2013r. Niespełnienie wymienionych żądań w wskazanym terminie będzie jednoznaczne z wejściem w spór zbiorowy z Pracodawcą.
{jcomments on}