Negocjacje płacowe cd

W dniu 19.06.2013r odbyło się kolejne spotkanie NSZZ Solidarność z Pracodawcą w ramach negocjacji płacowych w Alchemia S.A.. Do negocjacji przyłączyły się również :WZZ Sierpień 80 przy Hucie Batory , MNSZZ Pracowników Huty Batory i MZZ Kadra Huty Batory.

Pracodawca powtórzył jedynie propozycję z 14 maja dotyczącą zmniejszenia wysokości waloryzacji pracowników pakietowych i podziału pozostałych środków na resztę pracowników Alchemii. Związki zawodowe uczestniczące w spotkaniu wyraziły swój stanowczy sprzeciw wobec takiej propozycji.
Pracodawca oświadczył , że w związku z trudna sytuacją ekonomiczną firmy oraz złą koniunkturą na rynku stalowym nie widzi możliwości wzrostu wynagrodzeń dla pracowników Huty Batory i Walcowni Rur Andrzej.
NSZZ Solidarność w dniu 28.06.2013r na zebraniu Międzyzakładowej Komisji Związkowej podejmie decyzje dotyczące dalszego działania prowadzącego do zatrzymania pogłębiającej się dyskryminacji placowej w Alchemia S.A. i zmuszenia pracodawcy do konkretnych i rzeczowych rozmów placowych.
Informujemy, że różnica w płacy w poszczególnych zakładach sięga ponad 50%.

Przedstawiciele NSZZ Solidarność na spotkaniu stanowczo wyrazili swój protest wobec złego traktowania pracowników w Alchemia S.A. Pracownik jest traktowany bardzo przedmiotowo , bez znaczenia jest jego fachowość czy oddanie dla firmy , ważne jest natomiast żeby był tani. Przykładem jest wypowiedź jednego z Dyrektorów
,, dla Alchemii dobry pracownik to tani pracownik". Coraz bardziej ograniczane zatrudnienie przy niezmiennej technologii powoduje nadmierne obciążenie pracowników pracą. Nazwanie pracowników w regulaminie wynagradzania pracownikami pierwszej, drugiej lub trzeciej kategorii jest naszym zdaniem jest szczytem arogancji Pracodawcy.

Negocjacje płacowe trwają od 20.02.2013r , jednak ten fakt nie przeszkodził Zarządowi Alchemii wypowiedzieć w marcu warunków płacy pracownikom WRA i tak bardzo nisko opłacanym. Wcześniej / listopad 2012 / uczyniono to z premedytacją w Hucie Batory znając doskonale datę przejęcia Zakładu na Alchemię S.A.
Pracownicy nie zgadzają się z wypowiedzeniami zmieniającymi czego przykładem są pozwy w sądach w Opolu i Chorzowie przeciwko Alchemii S.A. NSZZ Solidarność podejmuje wszelkie działania niosące pomoc pracownikom, którzy podjęli tak słuszną decyzję .

Współdziałanie Pracodawcy ze związkami zawodowymi jest bardzo pozorne, do tej pory brak ze strony Pracodawcy zrozumienia ciężkiej sytuacji rodzin pracowników Alchemii S.A. spowodowanej pensjami głodowymi w niektórych zakładach.

Apelujemy do Zarządu Alchemia S.A. aby nie pogłębiali niezadowolenia społecznego, aby podjęli działania , które w efekcie nie doprowadzą do eskalacji konfliktu.