Janosikowe w Alchemi

Janosikowe

14 maja 2013 w Chorzowie odbyło się kolejne zebranie w ramach socjalnego i płacowego maratonu, pracodawcy ze Związkami Zawodowymi.

Ponieważ nie doszły do skutku zebrania zaplanowane na 6 i 7 maja pracodawca przychylił się do terminu który zaproponowały Związki Zawodowe. Cztery główne zagadnienia to:

1. Przedstawienie przez pracodawcę stanowiska w zakresie składników wynagrodzenia o których mowa w art. 16 pakietu socjalnego.
  2. Uzgodnienia w zakresie zmian w regulaminie pracy w Alchemia S.A.
  3. Uzgodnienia w zakresie warunków umów o współpracy
  4. Uzgodnienia w zakresie ZFŚS w Alchemia S.A.

Jak widać ładnie i obiecująco to brzmi ? uzgodnienia, uzgodnienia, uzgodnienia? ale tylko na papierze. W rzeczywistości pracodawca prowadzi dziwną i niezrozumiałą grę ze Związkami Zawodowymi. Po co w poważnej firmie takie zamieszania i zwykłe niedomówienia. Oczywiście Związkowcy, co bardzo dziwiło przedstawiciela pracodawcy nie chcieli rozmawiać ani dyskutować o pakiecie socjalnym. Uważamy że można dyskutować o tych zagadnieniach ale tylko i wyłącznie w Częstochowie z sygnatariuszami pakietu socjalnego.

Skoro jednak przedstawiciele pracodawcy czuli taką potrzebę wyrażenia stanowiska w zakresie zagadnień pakietowych, po dyskusji i przerwie Związki Zawodowe wykazały się wielkim zrozumieniem dla ?pracodawcy w potrzebie? i zebranie wreszcie rozpoczęto.

Prezes Alchemii zwrócił uwagę na dysproporcje płacowe jakie występują w Alchemii jak też na potrzebę ich skorygowania. To wszystko prawda Panie Prezesie ,chciało by się dodać. Ale teraz uwaga: Prezes znalazł również rozwiązanie tego problemu które zwala z nóg nawet jeżeli wygodnie się siedzi. Przedstawiciele pracodawcy zaproponowali zmniejszenie wysokości waloryzacji pracownikom Rurexpolu i przekazanie jej pracownikom Huty Batory i WRA . Trzeba przyznać że pomysł jest dość karkołomny, ale czy zmniejszy dysproporcje o których mówił wcześniej Prezes?- sprawa wątpliwa. Oczywiście Związki Zawodowe wskazały jak zmniejszyć dysproporcje płacowe, po prostu trzeba zwiększyć płace pracownikom w całej grupie nie objętych pakietem socjalnym ale tego już nie napisano w protokóle. Okazało się niebawem że nasz pracodawca dokonuje zmian ale tylko wtedy jeżeli to wynika z zaleceń pokontrolnych z PIP.

Dalej przedstawiciele Organizacji Związkowych oświadczyli że przedstawione przez pracodawcę warunki umów o współpracy nie spełniają oczekiwań Związków Zawodowych. W szczególności Związki oczekują że wynajem pomieszczeń będzie bezpłatny. Tak że z sprawie powołania Komisji Socjalnej oraz zmian w zakresie wnioskowanych przez stronę związkową zmian w regulaminie ZFŚS, zarząd Alchemii zaproponuje aktualizację treści załączników. Może to jest jakieś światełko w tunelu.

Pożyjemy zobaczymy??..