Związkowe zebranie

walnezebranie

W siedzibie OM " NSZZ Solidarność" ISD Huty Częstochowa spotkali sie przedstawiciele Organizacji Związkowych działających w firmach, które jeszcze niedawno pod inną oczywiście nazwą należały do jednej organizacji.

Związkowcy z ISD, Elsenu, Koksowni i Rurexpolu wymienili informacje i opinie na temat sytuacji produkcyjnej oraz perspektywach rozwoju w poszczególnych zakładach. Ocena nie wypadła dobrze a składa się na to wiele przyczyn. Dyrekcje zasłaniają sie trudną sytuacją rynkową, a my wiemy że są to tematy zastępcze szczególnie wtedy kiedy zatrudnione służby po prostu nie dają sobie rady z opanowaniem rynku. Jak nie mogą podołać trudnym wyzwaniom rynkowym, podejmują głupie i nieodpowiedzialne decyzje jakby chociaż te o zmniejszaniu zatrudnienia.

Choć specyfika zakładów jest bardzo różna działania pracodawców i dyrekcji są jakby bardzo podobne. Czyżby tylko to potrafiły robić najlepiej? Okazuje się że tak niezależnie od tego czy centrum zarządzania jest w Polsce czy za granicą. A jaki jest efekt tych działań? Zakłady są po prostu wygaszane, tracone są może bezpowrotnie miejsca pracy, zmniejsza sie produkcja, społeczeństwo ubożeje, ludzie uciekają za chlebem za granicę a rząd i jego celebryci bawią się w kabaret zwany wyborami.

W tej krytycznej i jakże ciężkiej sytuacji pracowników w naszych zakładach, solidarność zmuszona jest podjąć jeszcze bardziej radykalne działania. Dlaczego tak? Dlatego że my jesteśmy stąd, tu jest nasze miejsce, nasze zakłady i nasz dom. Nie przyjeżdżamy turystycznie z Warszawy, nie udajemy biznesmenów i władców tego świata.

Może nam sie udać ale tylko wtedy kiedy wszyscy razem podejmiemy skuteczną walkę. Ci członkowie związku którzy stali do tej pory obok i wykazywali postawę wyczekującą, też. Nic samo się nie zrobi. Bardzo liczymy na to że kiedy trzeba będzie mocno zaakcentować swoje stanowisko nikt z pracowników nie będzie obojętny. Uważamy również, że przedstawiciele innych związków powinny wykazać większą inicjatywę i zaangażowanie w sprawy swoich zakładów a nie tylko wyczekiwać na efekty działania innych. Mocno na to liczymy.