31 SIERPNIA - DZIEŃ WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI

solid

Od 2005 roku przypadający na 31 sierpnia Dzień Wolności i Solidarności upamiętniający podpisanie Porozumień Sierpniowych posiada status święta państwowego.

Tegoroczne centralne uroczystości 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność odbędą się w Lubinie a 3 września w Jastrzębiu-Zdroju zorganizowane zostały obchody rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego.

W tym roku centralne uroczystości odbywają się w Lubinie w związku z 35 rocznicą tragicznych wydarzeń w tym mieście. 31 sierpnia 1982 roku w wyniku działań milicji i ZOMO tłumiących manifestację z okazji drugiej rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych od kul zginęły 3 osoby (Michał Adamowicz, Andrzej Trajkowski i Mieczysław Poźniak), a kilkadziesiąt zostało rannych.

Choć centralne uroczystości 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ Solidarność w tym roku odbędą się w Lubinie, w Gdańsku również zostały zorganizowane rocznicowe obchody, w których wezmą udział przedstawiciele Solidarności z całego kraju. Jak co roku – przejdą na pl. Solidarności i przed bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej.

W naszym regionie tradycyjnie rocznicowe obchody odbędą się w Jastrzębiu-Zdroju 3 września, w rocznicę podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Uczestnicy uroczystości po mszy św. przejdą pod pomnik Porozumienia Jastrzębskiego znajdujący się na placu przy kopalni Zofiówka gdzie po przemówieniach zaproszonych gości nastąpi złożenie kwiatów.

11 września w Dąbrowie Górniczej odbędą się obchody 37. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego gdzie po mszy św. nastąpi złożenie kwiatów pod krzyżem znajdującym się za bramą główną obecnego ArcelorMittal Poland. Następnie uroczystości przeniosą się pod pomnik Porozumienia Katowickiego.

Zapraszamy do wzięcia udziału w obchodach naszego solidarnościowego święta.