Opłatek w Alchemii

OpłatekTuż przed Wigilią, a więc dniem który dla Polaków ma wymiar szczególny, Pracodawca zarządził zebranie wszystkich Organizacji Związkowych w celu ustalenia wysokości odpisu na ZFŚS na rok 2014. Wydawało się, że to tylko formalność, bo wszyscy żyliśmy już świętami, a więc spodziewaliśmy się raczej opłatka i życzeń dla pracowników całej grupy. Niestety, Pracodawca wymyślił na święta Bożego Narodzenia ?szczególny opłatek" i obwieścił wszem i wobec, że w roku 2014 nie odpisze na ZFŚS takiej samej kwoty tzn. 100% tylko 75%. Przyczyną, jak oświadczył jest zła ?sytuacja ekonomiczno- finansowa spółki jak również perspektywy rynkowe najbliższych miesięcy". Te 25% o które chce zmniejszyć odpis, mają to zdecydowanie poprawić. A w ogóle jak to stwierdził Prezes, Huta Batory, a raczej Rurexpol to po prostu ?kula u nogi" w Alchemii S.A. No cóż jest nam przykro, że Zarząd tak postrzega Zakład w Częstochowie. Wcześniej kazano nam ?dziękować Bogu", że w ogóle ktoś nas kupił(pewno charytatywnie). Podziękowaliśmy Bogu, a ta kula u nogi.....no jakoś trzeba z nią chodzić. Są tacy co w ogóle nóg nie mają, a biją rekordy i zwyciężają.

Szanowni Pracownicy Alchemii S.A, a szczególnie z Chorzowa i Częstochowy. Trzeba zrozumieć Prezesów i jakoś im pomóc. Przecież nie chcielibyśmy aby grupa rurowniana osłabiła pozycję całej firmy. Uważamy, że jeżeli 25% z ZFŚS uratuje firmę, a także nasze miejsca pracy, należy się na to zgodzić. Są również inne propozycje. Jeden z pracowników zaproponował jeszcze inne rozwiązanie. Jeżeli 25% z Funduszu Socjalnego poprawi złą sytuację spółki, proponuje zabrać 100% środków. Wtedy zapewne sytuacja w Alchemii będzie nie tylko lepsza, ale superdobra, a Panowie Prezesi wreszcie nas pokochają i zaczną doceniać.
A teraz poważnie pytamy
1. Czy w ten sposób chciał Pracodawca ukarać za złe wyniki pracowników szczególnie z Częstochowy?
2. A czy pracownicy Rurexpolu podpisują niemożliwe do zrealizowania kontrakty?
3. Czy szeregowi pracownicy ustalają ceny wsadu?
4. Czy to my odpowiadamy za złą jakość wsadu?
5. Czy pracownicy Rurexpolu wymyślają karkołomne, dziwaczne i drogie procedury pozyskiwania wsadu?
6. Czy pracownicy Rurexpolu ustalają ceny gotowych wyrobów?

7. Czy pracownicy Rurexpolu odpowiadają za rynki zbytu?
8. Czy pracownicy Rurexpolu rekrutują na remont ?przypadkowe firmy"?
9. Czy to pracownicy Rurexpolu wybierali nowego Pracodawcę?
10. Czy pracownicy Rurexpolu odpowiadają za stan techniczny zakładu, zakładu bez znaczących inwestycji i remontów?
11. Czy pracownicy Rurexpolu odpowiadają za dziwną politykę kadrową?
12. Jak takie działanie odnieść do słów zawartych w piśmie z 10 stycznia 2011r. do pracowników w Częstochowie, że ?niezwykle pozytywnie oceniamy stan i perspektywy Zakładu Produkcji Rur". Podpisała Pani Prezes. Czy w takim razie Zakład z Częstochowy to kula u nogi?

Pytań bez odpowiedzi oraz wątpliwości jest oczywiście o wiele więcej. Związkowcy na zebraniu wskazali oczywiście gdzie tkwi problem i gdzie trzeba szukać oszczędności by poprawić sytuację ekonomiczno- finansową spółki. Bynajmniej nie w ZFŚS. Jak wymyślił sobie to Pracodawca grzebiąc w kieszeni pracowników.

Reasumując

1. Sięganie do pieniędzy pracowników jest rozwiązaniem najłatwiejszym wręcz prymitywnym.
2. Jeżeli Pracodawca nie umie zdobyć pieniędzy inaczej jak tylko przez ZFŚS powinien zatrudnić pracowników którzy lepiej znają się na biznesie.
3. Pracownicy nie chcą być zarządzani przez niekompetentnych i przypadkowych figurantów.
4. Pracownicy chcą dobrze pracować i chcą być dobrze zarządzani przez mądrych i odpowiedzialnych ludzi.
5. Chcą aby ich ciężka praca była doceniona i solidnie wynagrodzona.
6. Na to cierpliwie czekają pracownicy Alchemii S.A. Czy to tak dużo?

20.12.2013r.

Pracodawca modyfikuje swoje stanowisko i kieruje pismo do Związków Zawodowych w którym przedstawia ?ostateczną propozycję" w zakresie wysokości odpisu. Ponadto "Pracodawca proponuje po zakończeniu pierwszego półrocza 2014 dokonanie przez strony ponownej analizy możliwości zwiększenia wysokości odpisu podstawowego ponad zaproponowany poziom 75% o ile pozwolą na to wyniki ekonomiczno-finansowe przedsiębiorstwa oraz sytuacja w zakresie zamówień na produkty spółki".
Wygląda na to, że Pracodawca wziął pod uwagę strony związkowej choć daleko do zadowolenia.
Mimo wszystko w nadchodzącym 2014 roku życzymy sobie dużo siły i cierpliwości. Pracownikom Alchemii zrozumienia i wsparcia. Zarządowi dobrych wyników w zarządzaniu dla spółki, mądrych i przemyślanych decyzji.