Prezydium Organizacji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" ISD Huty Częstochowa w odpowiedzi na pojawiający się w mediach (m.in. w Gazecie Wyborczej) zarzut niewzięcia udziału w pikiecie pod siedzibą banku PKO BP w Warszawie w dniu 3 lipca 2019 r. informuje, iż hutnicze związki zawodowe już na dwa dni przed pikietą zostały poinformowane przez bank PKO BP o braku przeszkód w podpisaniu umowy standstill zobowiązującej bank do niepodejmowania działań o charakterze egzekucyjnym.
Bank w piśmie do związkowców podkreślił również, iż mimo braku realizacji deklaracji zarządu ISD Polska podpisywał i wielokrotnie przedłużał umowy tego typu, wspierając podejmowane próby restrukturyzacji spółki, mając nadzieję, że zarząd spółki i jej właściciel będą w stanie doprowadzić do uzdrowienia jej kondycji finansowej.
Nie jest też prawdą, jakoby bank podjął negatywną decyzję w zakresie oferty inwestora - firmy Greybull Capital. Jedynym powodem, że bank PKO BP nie podjął na dzień 27 czerwca decyzji o przejęciu Huty przez inwestora w ramach procedury przygotowanej likwidacji (tzw. "pre-pack"), było niedostarczenie przez zarządy ISD Polska i Greybull Capital kompletu informacji i dokumentów niezbędnych do podjęcia takiej decyzji. W czasie spotkania ze związkami zawodowymi w dniu 27 czerwca podkreślano, że jeśli bank otrzyma owe informacje i dokumenty (co stało się 28 czerwca), to w środę 3 lipca podejmie decyzję.
W świetle tych informacji środowa pikieta w Warszawie była bezprzedmiotowa i nie mogła mieć wpływu na podjęcie czy przyspieszenie decyzji przez bank PKO BP. "Solidarność" jest związkiem niezależnym i samorządnym i w swojej działalności kieruje się kryterium racjonalności i celowości podejmowanych akcji.
W załączeniu pełna treść pisma z PKO BP z dnia 1 lipca 2019 r., wyjaśniająca stanowisko banku: >>>>>. Więcej informacji o aktualnej sytuacji Huty: >>>>>.
Tekst pochodzi z: http://www.solidarnoscczestochowa.pl/
Tekst pochodzi ze witryny internetowej Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność” (www.solidarnoscczestochowa.pl)